Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

by Joanna Sikorska-Kapczyńska
Naturalny odcień zębów waha się od bieli przez kość słoniową po odcienie żółci i szarości. Kolor zębów uwarunkowany jest genetycznie. Geny decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, odcieniu szkliwa. Kolejnym czynnikiem wpływającym na kolor zębów jest wiek. Im starsze zęby tym bardziej starte szkliwo, a im cieńsza jego warstwa tym bardziej prześwituje ciemniejszy kolor zębiny.

Znaczny wpływ na kolor zębów ma nasza dieta tj. nadmierne pożywanie czarnej herbaty, jagód, wiśni, czerwonego wina, jak również używki, szczególnie palenie papierosów i wyrobów tytoniowych. Wpływ na kolor uzębienia mają również zażywane leki, np. żelazo, antybiotyki. Lecz przede wszystkim, na kolor naszych zębów, wpływ ma niestaranne i nieregularne ich mycie.
Ciemny kolor zębów nie dodaje nam urody, dlatego warto skorzystać z zabiegów wybielających.
Wyróżniamy metody wybielania:
 – metoda nakładkowa domowa
na podstawie wycisku uzębienia technik wykonuje indywidualne szyny, do których Pacjent aplikuje środek wybielający 1 x dziennie. Szyny zakłada się na 6-8 godzin w nocy lub w dzień, aż do uzyskania zadowalających efektów. Przeważnie ok. 1 tygodnia.
– metoda gabinetowa laserowa lub przy pomocy specjalnej lampy
podczas wizyty w gabinecie lekarz lub higienistka osłaniają dziąsła specjalnym żelem (płynnym koferdamem) a następnie nakładają na powierzchnię zębów preparat wybielający, który jest aktywowany laserem lub lampą. Zabieg trwa ok. 1-2 godziny. Przeważnie pożądany efekt wybielenia osiąga się podczas jednej wizyty.
Przeciwwskazania do wybielania zębów:
– Pacjenci poniżej 16 roku życia
– Pacjentki w ciąży i okresie laktacji
– osoby z nadwrażliwością zębów
– uczulenie na preparat wybielający
– Pacjenci z licznymi uzupełnieniami protetycznymi (wymagana będzie zmiana uzupełnień ze wg na kolor)
– choroby dziąseł
Your email address will not be published.
*
*